تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک چیست

استفاده از رنگ ها یا رنگ آمیزی دیوار محیط یکی از رایج ترین روش ها برای تغییر دکوراسیون منزل شما است. به کمک نقاشی می توانید محیط خانه را زیباتر از قبل کنید و به آن طرح و رنگ بدهید. تنها مشکلی که شما قبل از شروع رنگ کردن خانه خود ممکن است با آن برخورد کنید تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک است. ما دراین مطلب از پخش رنگ مهدلو rangpakhsh.com به شما بهترین راهنمایی را خواهیم کرد که تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک را بهتر بدانید.

تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک

شناخت پایه رنگ ها و معرفی آن ها

نقاشی رنگ روغن هنوز هم محبوب است. این رنگ ها اغلب از مواد شیمیایی در فرمولاسیون خود استفاده می کنند و اغلب سمی هستند. به همین دلیل امروزه از رنگ پلاستیک استفاده می شود. رنگ های لاتکس یا پلاستیکی در تولید خود از آب و پلاستیک استفاده می کنند و امروزه محبوب هستند. در مورد تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک به تفصیل توضیح خواهیم داد تا بتوانید در مورد آنها بیشتر بدانید.

پیشنهاد میکنیم: فرق رنگ با پوشرنگ چیست

تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک چیست

برای بهتر درک کردن تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک بد نیست بدانید رنگ‌های امولسیونی نسبت به رنگ‌های روغنی آسان‌تر مخلوط و اجرا می‌شوند و سریع‌تر خشک می‌شوند. باید از مواد افزودنی تینر قبل از استفاده از رنگ امولسینی استفاده کنید تا برای دیوار شما هنگام رنگ آمیزی مشکلی ایجاد نشود.

استفاده از رنگ امولسیونی روی سطوح قدیمی و تازه گچ شده، کارهای چوبی، شیشه و بتن آسان است. برای درک بهتر تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک، باید بدانید که رنگ امولسیونی به اندازه رنگ روغن سمی نیست.

رنگ اکریلیک و رنگ پلاستیک دو رنگ پرکاربرد در نقاشی ساختمان هستند. رنگ پلاستیک سابقه طولانی دارد. استفاده طولانی مدت از این رنگ مرسوم است اما به مرور زمان ترکیب رنگ ساختمانی به گونه ای تغییر شکل داده که قابل شستشو بوده وکاربردهای مختلفی دارد. تمامی رنگ های ساختمانی از جمله رنگ پلاستیک و رنگ اکریلیک دارای خواص و معایب منحصر به فرد خود هستند. با آگاهی از این مزایا و معایب و درک تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک، می توانید بیشترین بهره را از این دو رنگ ببرید.

تفاوت در حلال بودن رنگ پلاستیک و اکریلیک

رنگ های پلاستیکی را لازم نیست با تینر رنگ مخلوط کنید زیرا به راحتی با آب مخلوط و رقیق می شوند. اصولاً گروهی از رنگ های پلاستیکی وجود دارند که با فراورده های روغنی حل می ‌شوند. رنگ اکریلیک مانند رنگ پلاستیک بر پایه آب است، یعنی با آب رقیق می شود نه روغن، بنابراین برای محیط زیست مضر نیست. تمیز کردن بعد از رنگ آمیزی راحت تر از رنگ روغن است.

تفاوت رنگ اکریلیک و پلاستیک

تفاوت بین دوام و ماندگاری رنگ پلاستیک و اکریلیک

  • تابش مستقیم نور خورشید به دیوارها با رنگ پلاستیک باعث آسیب و تغییر رنگ آنها می شود، بنابراین بهتر است برای دیوارهایی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند از رنگ پلاستیک استفاده نکنید.
  • رنگ اکریلیک دوام بیشتری نسبت به رنگ پلاستیک دارد. رنگ اکریلیک در مقابل آب و نور خورشید تغییر رنگ نمی دهد و ماندگاری بالایی دارد. از آنجایی که رنگ پلاستیک نسبت به رنگ اکریلیک انعطاف کمتری دارد، ماندگاری آن نیز کمتر است.

تفاوت کاربرد رنگ های اکریلیک و پلاستیک

رنگ پلاستیک برای استفاده در فضای باز مناسب نبوده زیرا ضد آب نیست. از رنگ پلاستیک برای دیوارهای داخلی، سقف اتاق ها، سطح دیوار و مناطقی که در معرض آلودگی نیستند استفاده می شود. رنگ اکریلیک را می توان برای دیوارهای داخلی و خارجی استفاده کرد. می توانید از رنگ اکریلیک بر روی انواع چوب، فلز، پارچه، سقف و … استفاده کنید.

تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک در شستشو

عیب اصلی رنگ پلاستیک این است که نمی توان آن را با آب تمیز کرد، زیرا در برابر رطوبت مقاوم نیست. رنگ پلاستیک درجه یک ممتاز، مقاوم در برابر رطوبت است. اما باز هم 100% شسته نمی شود و طبیعتا قیمت این رنگ ها از رنگ پلاستیک عمومی گرانتر است.

یکی از اصلی ترین تفاوت رنگ پلاستیک با اکریلیک در قابلیت شستشو بودن این دو رنگ است. همانطور که قبلا گفتیم رنگ های پلاستیکی در برابر رطوبت مقاوم هستند و قابل شستشو نیستند، در حالی که 90 درصد رنگ های اکریلیک قابل شستشو هستند. به علاوه، این رنگ برای خانه هایی که در مناطق مرطوب واقع شده اند، یک انتخاب کاملا مناسب با شرایط است.

فرق رنگ اکریلیک با پلاستیک در شستشو

ویژگی های رنگ اکریلیک

در واقع رنگ اکریلیک به این معروف است که فرزند رنگ پلاستیکی است زیرا تمام خصوصیت های رنگ پلاستیکی در آن دیده می شود ولی خواص آن کمی بیشتر از رنگ پلاستیکی است که در نقاشی ساختمان گزینه مناسب تری به حساب می آید.

رنگ اکریلیک به راحتی با آب محلول می شود و سریع تر از رنگ پلاستیک خشک می شود. رنگ اکریلیک بعد از اینکه کاملا خشک شود مقاومت بالایی در برابر آب از خودش نشان می دهد. رنگ اکریلیک شبیه آبرنگ یا گواش است. رنگ اکریلیک گرانتر از رنگ پلاستیک است. دلیل این افزایش قیمت، مزیت های بیشتر رنگ اکریلیک نسبت به رنگ پلاستیک است.

یکی دیگر از فرق های رنگ اکریلیک و پلاستیک که می توان به آن اشاره کرد این است که رنگ اکریلیک دارای خواص ضد باکتریال است. یعنی شما با استفاده از رنگ اکریلیک روی دیوار خانه خود دیگر نگران رشد باکتری و میکروب ها روی سطح دیوار نخواهید بود.

2 دیدگاه برای “تفاوت رنگ اکریلیک با پلاستیک چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی پخش رنگ مهدلو
ارسال