فرق رنگ روغنی با پلاستیک در چیست؟

رنگ های روغنی و پلاستیکی همان رنگ هایی هستند که معمولاً در رنگ آمیزی ساختمان ها کاربرد دارند. اگر شما هم تمایل دارید که در سال ۲۰۲۳ اقدام به رنگ آمیزی دیوارهای خانه خود کنید ابتدا باید با رنگ های روغنی و پلاستیک آشنایی داشته باشید. اگر اطلاعاتی در مورد فرق رنگ روغنی با پلاستیک داشته باشید، خیلی راحت تر می توانید تصمیم بگیرید.

 جالب است بدانید که در گذشته رنگ روغن را از ترکیب رنگ دانه های طبیعی و یا حتی معدنی با دیگر  روغن های گیاهی مانند پنبه سویا و … تولید می‌کردند. اما امروزه تولید رنگ های روغنی به شیوه شیمیایی است. به این گونه که این سبک از رنگ ها از ترکیب اسید و الکل تولید می شوند.

توجه داشته باشید که به رنگ های روغنی، رنگ های آلکیدی هم گفته می شود. در ادامه این مطلب از سایت پخش مهدلو همراه ما باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد فرق رنگ روغنی با پلاستیک به دست آورید.

رنگ روغنی یا پلاستیک

معرفی انواع رنگ های روغنی 

به طور کلی باید بدانید که رنگ های روغنی دارای سه دسته بندی رنگ روغنی براق، رنگ روغنی مات و رنگ روغنی نیمه مات هستند. در ادامه به بررسی ویژگی های هر کدام از این نوع رنگ های روغنی می پردازیم.

رنگ روغنی براق

همانطور که از نام این رنگ مشخص است، دارای شفافیت بسیار زیاد می باشد. نکته قابل توجه این است که رنگ روغنی براق قابلیت شستشوی بهتری دارند و البته هزینه بیشتری باید برای این نوع رنگ پرداخت کنید.  البته از این سبک از رنگ ها به علت انعکاس زیاد برای دیوارها استفاده نمی شود.

رنگ روغنی مات 

معمولاً رنگ روغنی مات دارای طرفداران بسیار زیادی است، زیرا هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کاربرد مناسب‌تر است. در واقع این سبک از رنگ نور کمتری را منعکس می کند و باعث پنهان سازی سطح ناهموار می‌شود. به همین علت در بسیاری از ساختمان ها برای رنگ آمیزی دیوارها از رنگ روغنی استفاده می شود.  

رنگ روغنی نیمه مات

از ترکیب رنگ مات و براق رنگ روغنی نیمه مات ایجاد می شود. از این سبک از رنگ ها برای رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان ها استفاده می شود. شما می توانید با توجه به سلیقه خود میزان مات و براق بودن ترکیب رنگ مورد نظر خود را تغییر دهید.

انواع رنگ روغنی

کدام یک از رنگ های روغنی و یا پلاستیکی بهتر است؟ 

 اگر هنوز در انتخاب رنگ روغنی و رنگ پلاستیک در تردید هستید، ابتدا بهتر است با ویژگی های هر کدام آشنا شوید تا بتوانید تصمیم بگیرید. در واقع شما باید نوع پایه حلال این نوع رنگ ها را بشناسید. رنگ روغن دارای پایه حلال نفتی می باشد. در مقابل رنگ پلاستیک دارای پایه حلال آبی است. در ادامه با پخش رنگ مهدلو همراه ما باشید تا به بررسی ویژگی های رنگ های روغنی و رنگ های پلاستیکی بپردازیم.  

ویژگی رنگ های روغنی 

 1. رنگ های روغنی در مدت زمان بیشتری خشک می شوند
 2. برای رقیق شدن رنگ روغنی نیاز به مواد نفتی است
 3. رنگ های روغنی بعد از خشک شدن کامل آن قابلیت شستشو دارند

به طور کلی اگر انتخاب شما برای نقاشی ساختمان رنگ های روغنی است، خیال شما از بابت شستشو راحت است و به راحتی می توانید لکه ها را تنها با یک دستمال نمناک از بین ببرید. البته باید بدانید که رنگ های روغنی در هنگام رنگ آمیزی بوی بسیار نامطبوعی دارند.  

ویژگی رنگ های پلاستیکی 

 1. رنگ های پلاستیکی در مدت زمان بسیار کمتری خشک می شوند
 2. رنگ آمیزی بوی نامطبوعی ندارند

برای رقیق کردن رنگ های پلاستیکی نیازی به حلال نفتی نیست، زیرا آنها به راحتی با آب رقیق می شوند.

  ویژگی رنگ های پلاستیک باعث شده است تا بسیاری از افراد این نوع از رنگ را انتخاب نمایند. البته باید بدانید که برای مکان های بسیار شلوغ مانند راه پله ها بهتر است از رنگ پلاستیک استفاده نشود، زیرا قابلیت شستشوی این نوع از رنگ ها نسبت به رنگ های روغنی کمتر است. به طور کلی در برابر آب مقاومت کمتری دارند.

معایب رنگ روغن

آشنایی با معایب رنگ روغن

 • دارابودن بوی نامطبوع هنگام رنگ آمیزی
 • ناسازگاری با محیط زیست
 • اجرای بسیار پیچیده و زمانبر
 • نشان دادن ناهمواری ها بر سطح زیر دیوار به واسطه رنگ های روغنی براق و نیمه براق
 • مضر بودن برای سلامتی انسان به علت دارا بودن مواد شیمیایی سمی 

  آشنایی با معایب رنگ پلاستیکی

 • مقاومت پایین آن در برابر نور خورشید 
 • جذب راحتی آلودگی
 • ·        جذب رطوبت
 • ماندگاری کمتر نسبت به رنگ های روغنی
 • مقاومت کمتر در برابر آب

 بررسی قیمت رنگ روغن و قیمت رنگ پلاستیک 

به طور کلی عوامل مختلفی مانند میزان مساحت رنگ آمیزی، نوع رنگ، نوع زیرکاری و … در میزان قیمت رنگ روغن و رنگ پلاستیک تاثیر گذار هستند. به همین علت برای آگاهی از قیمت رنگ مورد نظر خود بهتر است از سایت ها و مجموعه های معتبر مانند پخش رنگ مهدلو استعلام قیمت بگیرید. کیفیت و قیمت رنگ ها در این مجموعه فوق العاده عالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

2 دیدگاه برای “فرق رنگ روغنی با پلاستیک در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی پخش رنگ مهدلو
ارسال