راهنمای کامل نحوه اجرای رنگ استخری

رنگ آمیزی یکی از بهترین گزینه ها به منظور ایجاد و تثبیت زیبایی در هر صنعت و مکانی می باشد. یکی از این مکان ها، استخرهای روباز و سرپوشیده است که لازم است با استفاده از بهترین و متناسب ترین رنگ ها اجرا شود.

  انواع رنگ های استخری با تنوع بسیار زیادی در بازار عرضه شده است که می توان از آن ها به منظور اجرای رنگ آمیزی استخرها و هم چنین به عنوان پوشش دهی نهایی سطح داخلی استخر استفاده نمود.

از دیگر مزایای اجرای رنگ های استخری، استفاده از آن ها به عنوان روشی مقرون به صرفه برای آب بندی و عایق کاری استخرها می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه نماییم لزوم رعایت تناسب بین مواد شیمیایی رنگ با مصالح زیرکار، هنگام انتخاب رنگ استخری است؛ به عنوان مثال رنگ های استخری آکریلیک برای رنگ آمیزی انواع استخرهای بتنی، سیمانی و یا فایبرگلاس کاربرد دارد.

در این مقاله از وب سایت شرکت پخش رنگ مهدلو به بررسی روش اجرای رنگ استخری، نکات با اهمیت هنگام رنگ آمیزی استخر و اهمیت انتخاب رنگ استخری می پردازیم.

بیشتر بخوانید: رنگ استخری نانو

اهمیت رنگ استخر

استفاده از رنگ متناسب با پایه زیر کار علاوه بر چشم نواز بودن و پوشش دکوراتیوی که ایجاد می نماید، سبب می شود تا آب بندی استخر نیز با اقتصادی ترین روش ممکن انجام گیرد.

با توجه به اینکه رزین های مختلفی در تولید رنگ استخری مورد استفاده قرار می گیرد، انتخاب نوع رنگ استخری بسیار حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب رنگ استخری نسبت به شناخت انواع رنگ ها اقدام شود و سپس دست به اجرای رنگ استخری بزنید.

رنگ استخری

روش اجرای رنگ استخر

 • رنگ آمیزی استخر باید در خشک ترین حالت استخر انجام گیرد!

در اولین مرحله باید استخر از آب خالی شود. می توان از پمپ مرکزی استخر یا یک پمپ غوطه ور برای تخلیه آب استفاده نمود. مدت زمان تخلیه استخر بسته به نوع پمپ استخر و اندازه آن متفاوت است.

 • کف استخر را جارو کنید.

مرحله بعدی، جارو کردن کف استخر است که بعد از تخلیه کامل آب انجام می گیرد. لازم است تمام لکه ها، تکه های رنگ خراب شده و.. پاک شود. می توان از یک حوله تمیز هم استفاده نمود.

 • بخش های خراب شده رنگ را جدا کنید.

به منظور اجرای رنگ استخر، باید با کاردک تمامی قسمت های خراب شده رنگ برداشته شود و سپس جارو نمایید.

 • تمامی فرورفتگی های کف استخر را پر کنید.

در صورتی که کف استخر سوراخ، چاله و یا فرو رفتگی دارد، باید پیش از اجرای رنگ، آن ها را پر کنید. برای این منظور می توان از سیمان و یا مواد دیگر که برای پر کردن سطوح مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده نمایید.

 • شستشوی کل استخر

در این مرحله باید کل استخر از طریق شیر آب با فشار بالا شستشو داده شود تا تمام آلودگی ها از کف استخر از بین رود. بدین منظور می توانید از تری سدیم فسفات و یا هیدروکلریک اسید استفاده نمایید. سپس صبر کنید تا استخر کاملا خشک شود.

 • اعمال اولین لایه رنگ استخری

پس از اینکه رنگ را آماده نمودید و به غلظت مناسبی رسید، با کمک یک فرچه بزرگ شروع بع رنگ کردن استخرها نمایید. لازم به ذکر است که انتخاب رنگ جدید باید بر اساس رنگ فعلی باشد. در صورتی که رنگ استخر از نوع آکریلیک بوده است، روباره باید از همان رنگ استفاده شود.

 • صبر کنید تا لایه اول خشک شود.

حداقل دو تا سه ساعت زمان می برد تا لایه اول رنگ استخری خشک شود.

 • اجرای لایه دوم رنگ استخر

غالبا اجرای دو لایه رنگ برای استخرها کفایت می کند منتهی باید حتما لایه رنگ قبلی کاملا خشک شده باشد و سپس لایه دوم رنگ شود.

 • بعد از چند روز استخر را پر از آب نمایید.

بعد از اجرای رنگ باید حداقل سه تا هفت روز صبر کنید تا رنگ به طور کامل و از هر نظر خشک شود. پس از گذشت این مدت، استخر کاملا آماده می باشد و می توانید آن را پر از آب کنید.

آیا رنگ کردن استخر کار آسانی است؟

ممکن است در نگاه اول، رنگ کردن استخر ساده به نظر بیاید اما واقعیت امر، چیز دیگری است. اجرای رنگ استخر علاوه بر نیاز به رنگ و ابزار نقاشی به مهارت، تجربه، صبرو حوصله فراوان نیازمند است.

با توجه به این امر که فرایند اجرای رنگ استخر معمولا هزینه بر است، در صورتیکه نتوانید رنگ آمیزی استخر را به طور کامل انجام دهید، هزینه ای که انجام شده بی ثمر خواهد بود.

به منظور اجرای رنگ استخر، بهترین گزینه، شرکت های نگهداری و تعمیر استخر هستند که با استفاده از بهترین متریال روز و تجهیزات پیشرفته فرآیند اجرای رنگ را در مدت زمان کوتاه تری انجام می دهند.

شما عزیزان میتوانید برای اجرای رنگ استخر خود با شرکت مهد رنگ در ارتباط باشید تا ضمن گرفتن مشاوره رایگان به شما در پروسه رنگ کردن استخر نیز کمک نماییم.

رنگ استخری اکریلیک بر پایه آب

بهترین فصل برای اجرای رنگ استخر

با توجه به این نکته که انتخاب فصل مناسب برای اجرای رنگ می تواند در میزان کیفیت نهایی کار بسیار تاثیر گذار باشد، انتخاب مناسب ترین و بهترین فصل برای رنگ آمیزی یک نکته حائز اهمیت است. به عنوان نمونه رنگ آمیزی استخر در مناطق سردسیر و در فصل زمستان اقدام مناسبی نیست.

شاید به طور قطع نتوان گفت چه فصلی برای اجرای رنگ استخری مناسب ترین است اما غالبا برای اجرای رنگ اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار به نسبت دیگر فصل ها مناسب تر است.

چه زمانی برای اجرای رنگ اقدام نماییم؟

مواقعی که بهتر است برای رنگ استخر اقدام شود عبارت است از:

 • زمانیکه رنگ استخر تغییر رنگ داده شده باشد
 • زمانیکه رنگ استخر پوسته پوسته شده باشد.
 • زمانیکه آب بندی استخر از حالت مناسب خارج شده باشد.

ویژگی های رنگ استخری مهدرنگ

 1. ضد جلبک و مقاوم در برابر مواد قلیایی  
 2. مقاوم در برابر ضربه و فشار آب
 3. مقاوم در برابر ضربه و سایش
 4. مقاوم در برابر نور خورشید و شرایط آب و هوایی
 5. عایق آب
 6. در روی کلیه سطوح به آسانی قابل استفاده است
 7. حفظ کیفیت رنگ در طولانی مدت
 8. خاصیـت عـدم نفوذ پذیـری و عـدم جـذب گـرد و غبـار و آلودگـی
 9. پس از خشک شدن کامل عایق و قابل ارتجاع است
 10. بـی بـو است و بـه محیـط زیسـت آسـیب نمی رساند

میزان مصرف رنگ استخری چقدر است؟

میزان مصرف رنگ استخری ارتباط مستقیمی با سطح زیر کار دارد. اما در شرایط نرمال هر کیلو رنگ استخری می تواند تا چهار متر مربع از یک سطح را پوشش دهد.

بهترین رنگ برای استخر سیمانی چه رنگی است؟

رنگ استخری اکریلیک یکی از بهترین گزینه ها برای رنگ آمیزی سطوح بتنی و سیمانی می باشد. رنگ آکریلیک شامل دو نوع می باشد که پایه آب و پایه حلال دارد که بهتر است با توجه به شرایط استخر یکی از این دو نوع انتخاب شود.

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، خشک بودن استخر هنگام استفاده از این رنگ است چرا که حتی در صورت کمترین رطوبت نیز امکان استفاده از این رنگ وجود ندارد.

رنگ استخری

حلال رنگ های استخری

رنگ های استخری یکی از مقاوم ترین رنگ ها در برابر رطوبت، آب و نم می باشد. این رنگ ها معمولا بر پایه رزین های پایه حلال و رزین های پایه آب (آکریلیک) می باشد. رنگ های پایه حلال خاصیت چسبندگی و پوشش دهی بالایی دارند و از دوام بالایی بر روی سطوح سیمانی و بتنی برخوردارند.

مدت زمان خشک شدن رنگ استخری

مدت زمانی که طول می کشد تا رنگ استخری خشک شود بستگی به پارامترهایی همچون جريان هوا، دمای محيط، ميزان رطوبت ، ضخامت و هم چنین تعداد لايه ها دارد. به طور تقریبی زمان خشک شدن رنگ روی سطح استخر بین 6 نا 10 ساعت متغیر است. مدت زمان خشک شدن نهایی استخر غالبا سه روز است پس از آن می توان آب گیری استخر را آغاز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی پخش رنگ مهدلو
ارسال